02.08.2021 Tarihli Duyuru ve Haberler

BAKAN KURUM MANAVGAT’TA  ORMAN YANGINLARINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangında ilk belirlemelere göre toplamda 2 bin 300 yapının etkilendiğini belirlediklerini söyledi.

Bakan Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Orman Yangını Yönetim Merkezinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kurum, devletin tüm kurumlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ve seferberlik ruhuyla, yangından etkilenen vatandaşların yaralarını sardığını dile getirdi.

Mahalle mahalle yangın alanlarını taradıklarını aktaran Kurum, yangın söndürme işlemleri devam ederken hasar tespit çalışmalarının da yapıldığını anlattı.

Yangın söndürme işleminin bitmesine müteakip çok hızlı bir şekilde alanlara gireceklerini ve hasar tespit çalışmalarını hızlı şekilde bitireceklerini dile getiren Kurum, “Dün Manavgat’ta 4 farklı noktada yangın başlamış ve 27 mahallemizi yoğun bir şekilde etkilemişti. 27 mahallemiz boşaltıldı. 15 mahallemiz de kısmı olarak etkilenmiş durumda.” dedi.

Manavgat’ın doğu ve batı kısmında hasarın gerçekleştiğine işaret eden Kurum, şunları kaydetti:

“Doğu kısmında Çeltikçi, Karacalar ve Demirciler mahallelerinde 300 yapı tespit ettik. Tabii tamamı değil kısmen etkilenme söz konusu. Koordineli bir şekilde alanların bize teslim edilmesine müteakip de çalışmaları yürütüyoruz. Yine Manavgat’ın batı kısmında da Yeniköy, Kalemler, Sarılar ve Hatipler mahalleriyle Gültepe ve Çakaldere mevkilerinde ise yaklaşık 2 bin yapı var. Yani toplamda 2 bin 300 yapının bu yangın sebebiyle etkilendiğini düşünüyoruz. Bu çerçevede hasar tespit çalışmaları yürütülüyor ve şu ana kadar yapmış olduğumuz hasar tespit çalışmalarında 252 bina incelendi. Bu gerek binalar sahada mobil laboratuvarımızca gerek teknik ekiplerimizce inceleniyor ve fiilen ağır hasarlı yıkık ve acilen yıkılacak toplamda 126 bağımsız bölüm tespit ettik. Tespitlerimiz hızlı bir şekilde devam edecek.”

Kurum, vatandaşlarla bire bir görüşüp ihtiyaçlarını dinlediklerine dikkati çekerek, “Bölgenin mimarisine uygun bir şekilde daha önce İzmir’de, Elazığ’da, Malatya’da, Giresun’da yaptığımız gibi burada da Antalya’mızın, Manavgat’ımızın yöresel mimarisine uygun bir şekilde konutlarımızın inşasını en geç bir ay içinde başlatacağız ve 1 yıl içinde de etaplar halinde teslim edeceğiz. TOKİ Başkanlığımız süreci başlattı.” diye konuştu…

 

 

BAĞLANTI LİNKİ

https://csb.gov.tr/bakan-kurum-manavgat-ta-orman-yanginlarina-iliskin-degerlendirmelerde-bulundu-bakanlik-faaliyetleri-31966

 

ESKİ MADEN SAHASINDAN LAVANTA KOKULARI YÜKSELİYOR

 

Kütahya‘nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek beldesindeki eski linyit sahasından lavanta kokuları yayılıyor.

Eski maden sahalarının ağaçlandırılmasını sağlayan Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü, özellikle bor, gümüş, manyezit ve linyit rezervi bakımından zengin olan bölgelerde yıllarca işletildikten sonra terk edilen alanları yeniden yeşille buluşturuyor.

Bu kapsamda madencilik faaliyetinin ardından terk edilen alan, yetiştirilen lavantalar ile farklı bir görünüme büründü.

Kütahya- Bursa kara yolu yakınında bulunan eski maden sahasındaki lavantalardan dolayı ziyaret edilebilir hale getirerek turizme kazandırılması amaçlanıyor…

 

 

BAĞLANTI LİNKİ

https://www.sondakika.com/haber/haber-kutahya-daki-eski-maden-sahasindan-lavanta-14300332/

 

İZMİR’DE KURAKLIĞA KARŞI YEŞİL ÇATI UYGULAMASI

 

Azalan su kaynaklarını daha verimli kullanmak ve kuraklıkla mücadele etmek için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, imar yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle bin metrekarenin üzerinde yeni yapılan binalarda yağmur suyu hasadını, 60 bin metrekarenin üzerindeki yapılarda ise yeşil çatı uygulamasını zorunlu kıldı. 2019 yılında hazırlanan yeni imar yönetmeliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak Haziran ayında yürürlüğe girdi…

 

 

BAĞLANTI LİNKİ

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/izmirde-kurakliga-karsi-yesil-cati-uygulamasi-1857209

 

ÇEMAŞ, TÜRKİYE’NİN İLK BİFACİAL GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ’Nİ HİZMETE AÇTI

 

Çemaş Döküm Sanayi A.Ş.’nin Kırşehir’deki fabrika arazisinde yaklaşık 80 dönümlük alanda kurduğu Türkiye’nin ilk Bifacial Güneş Enerjisi Santrali’nde elektrik üretimine başlandı. 2 milyon 868 bin dolara mal olan tesisin, şirketin yıllık enerji tüketimi giderlerini 800 bin dolar azaltması bekleniyor.

Işıklar Enerji ve Yapı Holding iştiraklerinden Çemaş Döküm Sanayi A.Ş., Türkiye’nin ilk Bifacial (çift yüzeyli) Güneş Enerjisi Santrali’ni (GES) hizmete açtı. Şirketin Kırşehir’deki fabrika sahası içinde, 80 dönümlük alanda kurduğu 6 MW’lık son teknoloji GES tesisinin kabulü, TEDAŞ heyetince yapıldı. 2 milyon 868 bin dolara mal olan tesis, döküm fabrikasının gündüz saatlerinde tükettiği elektrik enerjisini güneş panelleriyle üretecek…

 

 

BAĞLANTI LİNKİ

https://madencilikturkiye.com/cemas-turkiyenin-ilk-bifacial-gunes-enerjisi-santralini-hizmete-acti/