18.08.2021 Tarihli Duyuru ve Haberler

NEFELİNLİ SİYENİT MADENİ DÜNYAYA İHRAÇ EDİLİYOR

 

 

Cam ve seramik üretiminde yoğun olarak kullanılan nefelinli siyenit madenini iç pazarın yanı sıra dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor. İspanyaİtalya, Hindistan, Rusya ve Ukrayna gibi birçok ülkeye yapılan maden ihracatı ekonomiye katma değer sağlıyor.

Ülkemizde birçok bölgede maden yatırımcılığı alanında çalışmalarını sürdüren iş adamı Behçet Süleymanoğlu’nun sahibi olduğu B&S Yatırım Endüstriyel Hammaddeler Grubu, cam ve seramik üretiminde yoğun olarak kullanılan nefelinli siyenit madenini iç pazarda sanayicinin hizmetine sunarken, İspanya, İtalya, Hindistan, Rusya ve Ukrayna gibi dünyanın birçok ülkesine ihraç ediyor…

 

 

BAĞLANTI LİNKİ

https://www.haberler.com/nefelinli-siyenit-madeni-dunyaya-ihrac-ediliyor-14336724-haberi/

 

MAPEG TARAFINDAN İŞLEMLERİNİN DEVAM EDİLMESİ UYGUN BULUNAN TALEPLER LİSTESİ (17.08.2021)

 

 

Arama Ruhsatı Talepleri, Devir Talepleri, İşletme Ruhsatı Talepleri, Temdit Talepleri, Hisse Payı Devri Talepleri…

 

 

BAĞLANTI LİNKİ

https://www.mapeg.gov.tr/Duyurular/onaylanan_listeler_17082021.aspx

 

KÜTAHYA-SİMAV (EYNAL-ÇİTGÖL-NAŞA) JEOTERMAL ALANINDA KURUMUMUZCA, KÜTAHYA İL ÖZEL İDARESİ ADINA YAPILAN JEOTERMAL SONDAJLARIN AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

 

 

Genel Müdürümüz Sn. Doç. Dr. Yasin ERDOĞAN, Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim AYDINDAĞ ve diğer yöneticilerle birlikte, Kütahya-Simav (Eynal-Çitgöl-Naşa) jeotermal alanında kurumumuzca Kütahya İl Özel İdaresi adına yapılan jeotermal sondajların açılış törenine katıldı.

Bu amaçla ilk olarak, Proje kapsamında yürütülen çalışmalarla ilgili, proje ekibinden teknik bilgiler alınarak, çalışmalara ilişkin değerlendirmeler yapılmış, sonrasında da bölgede bulunan diğer projelere ilişkin olarak Proje Başkanları ve Kamp şefleri ile birlikte bölgede yürütülen çalışmalara yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı.

Daha sonra ise, Genel Müdürlüğümüz yöneticileri ve personelleri ile birlikte, Kütahya Valisi Ali ÇELİK,  Milletvekilleri Ahmet TANve Ceyda ÇETİN ERENLER, Simav Kaymakam Vekili Hakan ALAKAN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat KOYAK, Simav Belediye Bakanı Adil BİÇER ile diğer katılımcılar ve yöre halkının katılımıyla, Kütahya-Simav (Eynal-Çitgöl-Naşa) jeotermal alanında, Kurumumuz tarafından İl Özel İdaresi adına yapılan iki adet  Jeotermal Sondajın açılış töreni yapıldı…

 

 

BAĞLANTI LİNKİ

https://www.mta.gov.tr/v3.0/mta/ilan/727

 

CEVHERİMİZ SENSİN

 

Cevherimiz Sensin Projesi…

 

 

BAĞLANTI LİNKİ

https://ymgv.org.tr/haberler/cevherimiz-sensin

 

ERZURUM NARMAN ŞEHİTLER BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

 

 

DSİ Erzurum iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Erzurum ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Erzurum’da yapım çalışmaları devam eden Şehitler Barajı 47 bin 60 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek.

Relokasyon yolu ve derivasyon imalatları tamamlandı, dolusavak kazıları ile gövde sıyırma kazıları devam ediyor. Temelden yüksekliği 76,9 metre ve su depolama kapasitesi 12,06 milyon m3 olan Narman Şehitler Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 28 Milyon 236 Bin TL katkı sağlanması hedeflenmektedir….

 

 

BAĞLANTI LİNKİ

https://www.dsi.gov.tr/Haber/Detay/3100

 

TÜMAD’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR TOPLUM KALKINMA HAMLESİ

 

Çanakkale’nin Lâpseki İlçesi, Şahinli Mahallesinde; kursiyerlerin aldıkları eğitimleri, pratik ve uygulamalarla güçlendirip yetkinlikleri uluslararası standartlar düzeyine çıkartmayı amaçlayan, İnsan Kaynağını Güçlendirme/Beceri ve Meslek Edindirme ve kadın istihdamını önceleyen toplum kalkınma hamlesinin adımları atıldı.

 

Avrupa İmar Kalkınma Bankası destekli ve Tümad Madenciliğin ANKON Danışmanlık iş birliği ile yürütülmekte olan projenin, eğitim merkezinin açılısı, Lapseki Kaymakamı, Dr. Fatih Çelikkaya, Lâpseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, ilçe mülki idare amirleri, muhtarlar ve paydaşların katılımıyla gerçekleşti. İhtiyaç analizleri ve pazar araştırmaları uzman ekipler tarafından yapılan, biçki dikiş, telkari, bilgisayar okuryazarlığı ve büro yönetimi kurs atölyeleri inşa edilerek makine teçhizat ve ekipmanları ile donatılarak, eğitimlere hazır hale getirildi…

 

 

BAĞLANTI LİNKİ

https://www.canakkaleaynalipazar.com/tumad-dan-surdurulebilir-toplum-kalkinma-hamlesi/20182/